Moby Dick

Ismael cestuje v decembri z Manhattanského ostrova do New Bedford s plánmi na registráciu veľrybárskej lode. Hostinec, do ktorého prichádza, je preplnený, takže musí zdieľať posteľ s tetovaný polynézskym lovcom harpúnou, ktorého otec bol kráľom (fiktívneho) ostrova Rokovoko. Nasledujúce ráno sa Ismael a Queequeg zúčastňujú kázne otca Maplera a potom idú na Nantucket mejor centro de planchado. Ismmael sa prihlási u veľrybárskej lode. Vedúci Peleg opisuje kapitána Ahaba: Je to veľký, bezbožný, božský človek, ktorý napriek tomu ovláda svoje humanitné vedy.

Ishmael hovorí o zoologickej klasifikácií a prírodnej histórií veľryby a opisuje členov posádky. Keď sa Ahab nakoniec objaví na lodi, oznámi, že je odhodlaný pomstiť bielu veľrybu, ktorá mu zobrala jednu nohu a nechala ho s protézou vyrobenou z čeľuste. Namiesto cesty okolo Cape Horn Ahab vedie loď cez južnú Afriku do rovníkového Tichého oceánu. Juhovýchodne od Mysu dobrej nádeje, sa odohrá prvé z deviatich morských stretnutí s inými loďami.

Jednou je Boomer. Kapitán ďakuje Samuelovi Enderbym z Londýna, ktorý je kapitánom Boomer, za úspešný spoločný lov. Je to muž, ktorý stratil pravú ruku pre Moby Dicka. Napriek tomu nenesie žiadnu chorobnú vôľu voči veľrybe, ktorú nepovažuje za škodlivú, ale za nešikovnú. Ahab ukončí lov tým, že sa ponáhľa späť na svoju loď. Vypraviteľ sa teraz zaoberá témami dodávky veľrýb; cestou na ostrov plný vyrezávaných veľrybích kostí, fosílnych veľrýb a meraním kostrového skeletu. Loď pláva severovýchodne smerom k Formose a do Tichého oceánu. Ahab odišiel do Perthu hľadať kováča, s vrecúškom ramienok, ktoré sa majú namontovať do stopy špeciálnej harpúny, a jeho holiaci strojček sa premení sa na britvu harpúny consejos para planchar ropa. Ako loď pristupuje k rovníku, Ahab sa vydá na palubu. Ten večer impozantná búrka zasiahne loď. Blesk zasiahne stožiar a Ahabovu harpúnu. Ahab prináša reč o ohňovom duchu a vidí blesk ako zámienku Moby Dicka. Starbuck, veliteľ lode, vidí blesk ako varovanie a cíti pokušenie zastreliť spiaceho Ahaba s mušketou. Nasledujúce ráno, keď zistí, že blesk dezorientoval kompas, Ahab vytvorí nový.

Loď teraz smeruje na juhovýchod smerom k Moby Dickovi. Nasledujúce ráno sa loď stretne s Rachel, ktorú nariadil kapitán Gardiner z Nantucket. Rachel hľadá pozostalých z jednej z jej veľkých lodí, ktoré stroskotali kvôli Moby Dickovi. Medzi chýbajúcim je jeho malý syn. Ahab odmieta pripojiť sa k hľadaniu.

Dvadsaťštyri hodín denne stojí Ahab vonku a prechádza sa palubou. Zrazu, morský jastrab chytí Ahabov klobúk a letí s ním preč. Ahab zdieľa chvíľu kontemplácie so Starbuckom. Ahab hovorí o svojej žene a dieťati, nazýva sa bláznom, že strávi 40 rokov v oblasti lovu veľrýb a tvrdí, že v Starbuckovi môže vidieť svoje vlastné dieťa. Starbuck sa snaží Ahaba presvedčiť, aby sa vrátil do Nantucketa, aby sa stretol s oboma svojimi rodinami, ale Ahab ho jednoducho ignoruje. Moby Dick rozbije tri lode, ktoré ho hľadajú do triesok. Ahab je zachránený. Starbuck prosí Ahaba, aby sa zastavil, ale Ahab sľubuje, že zabije bielu veľrybu, aj keby sa musel potápať cez zemeguľu sám, aby si pomstil. Na tretí deň Ahab uvidí Moby Dicka na poludnie a objavujú sa žraloky. Veľryba teraz fatálne napadne loď. Ahab si potom uvedomuje, že iba on môže zabiť veľrybu a pripúta sa aj s harpúnou o ňu. Iba Ismael prežije.