Na čo si dávať pozor pri online nakupovaní

Nástupom internetu na scénu sa dnes otvorili možnosti napríklad aj vo svete nakupovania. Na internete dnes prakticky nakúpite čokoľvek a dokonca pod rúškom určitej anonymity. Len tak sedíte doma a dostanete chuť na čínske jedlo a v papučiach si ho pohodlne objednáte. Potrebujete zimnú bundu, ale nestíhate zájsť do obchodu. Nevadí, aj to vybavíte z pohodlia Vášho domova. Na online obchodoch je totižto to fajn, že sú otvorené prakticky nonstop. Ale nie všetko v online obchodoch a internetovom predaji je len pozitívne. Určite je tu kopec nesporne negatívnych stránok, na ktoré si treba dávať pozor – aspiradorasguru.

Nie všetky online obchody predávajú zaručene značkový a kvalitný tovar, tak ako sa prezentujú. Nenechajte sa preto zlákať príliš nízkou cenou predávaných produktov. Ba práve naopak, ak sa nejedná o predaj z druhej ruky, príliš nízka cena môže byť skôr podozrivá. Ak sa predsa len chcete pokúsiť takýto tovar objednať, objednávajte radšej po jednom kuse. Sami si radšej overíte, aký tovar Vám príde a či vôbec. Obchod si dokážete overiť aj tak, že si skontrolujete kontakt a sídlo firmy, a tiež či sa firma nachádza v obchodnom registri. Dobrý online obchod má určite aj dobré recenzie a recenzie sú ďalším možným ukazovateľom, ktorý Vám čo to o predajni napovie. Ak si tovar objednáme na dobierku, pri preberaní sa uistíme, že je krabica nepoškodená. Ak sa Vám čokoľvek nezdá tovar nemusíte prevziať. Ďalšou podozrivou vecou na online obchode je, ak Vám neponúka na výber viac možností platenia. Najbezpečnejším spôsobom je platba cez PayPal účet. PayPal účet by sme mohli nazvať aj bezpečnou internetovou peňaženkou. Jedná sa o akýsi ďalší tretí subjekt popri predávajúcom a kupujúcom, ktorý dohliada, aby predaj prebehol k spokojnosti oboch strán. Nakupovanie pomocou služby PayPal je bezpečnejšie a pohodlnejšie ako napríklad nakupovanie pomocou kreditnej karty. Na Slovensku sa však donedávna takýto účet zriadiť ešte nedal a preto aj mnohé webové obchody takouto možnosťou platenia nedisponujú. Avšak stále tu zostáva ešte niekoľko možností spôsobov platby, a ak ich predávajúci poskytuje je viac pravdepodobné, že sa jedná o férový a bezpečný online obchod.

Mnohý zákazníci však ani nemajú tak problém s bezpečnosťou a neboja sa nakupovať. Skôr naopak online nakupovanie považujú za nevýhodné a to hneď z niekoľkých dôvodov – mejor aspirador de mano. Online nákupy sú pre mnohých zákazníkov nevýhodné najmä z dôvodu nemožnosti si tovar dopredu vyskúšať, a takzvane ochytať, skôr ako si ho kúpia. Predsa len obrázky sú nie vždy verné realite a mnoho zákazníkov sa obáva sklamania a zdĺhavého reklamačného procesu. Za ďalšiu nevýhodu online nakupovania považujú platbu za poštovné a balné v prípade dodania tovaru na dobierku a niekedy sa poštovné a balné dokáže pekne vyšplhať. Iný zákazníci zas považujú za problém príliš dlhé čakanie na tovar a pri niektorých typoch tovaru a niektorých webových obchodov si na Váš nákup počkáte aj vyše mesiaca. Ešte horším prípadom je ak Vás predávajúci na dlhú dodaciu dobu ani neupozorní. Ak patríte k zákazníkom, ktorý vidia v online nakupovaní samé výhody buďte určite obozretný a ak patríte k tým, ktorí naopak vidia v online nakupovaní len nevýhody, nakupujte tak ako uznáte za vhodné, samozrejme, tiež obozretne.